субота, 10 жовтня 2020 р.

Як привчити дитину до читання?

 Батьки часто нарікають, мовляв, діти зовсім не цікавляться книжками і не відлипають від ґаджетів. Чому віртуальні світи так захоплюють малечу і як показати їм, що читання нічим не гірше за гру на смартфоні?  Кілька простих порад від експертів, які допоможуть виховати справжнього книголюба.



Знайомте з книжками змалечку

Якщо книжки від народження є звичною частиною оточення малюка, він рано чи пізно ними зацікавиться — тут годі сумніватися. «Нижньої межі» для знайомства з книжками нема. Їх можна показувати навіть немовлятам, які щойно навчилися фокусувати зір на картинці. Звісно, вони ще не розуміють, що це і навіщо, але звикають до книжки коло себе — і це вже перший маленький крок.
Коли ж дитина вже здатна сидіти й гортати сторінки, її цілком можна знайомити з міцною книжкою-картонкою. Спочатку малюків зацікавлять барвисті картинки, але вже згодом вони будуть готові слухати й текст. Не слід забувати, що всі діти розвиваються по-різному, у кожного свої інтереси на різних етапах. У знайомстві з літературою головне зробити це не якомога раніше, а якомога якісніше, щоб книжка стала для дитини привабливим об’єктом для цікавого дозвілля, а не тим, до чого її змушують.

Починайте з правильних книжок

Вибираючи книжку, варто зважати на вік дитини та на її інтереси. Якщо зовсім малюкові читати про принцес і лицарів, він навряд чи зацікавиться, адже поки що не розуміє, хто це такі. Натомість, він добре знає, хто такі песики й котики, тож їхні зображення на книжкових сторінках привернуть увагу крихітки. Запропонуйте книжки-мішанки про тварин. Вони, зазвичай, зроблені з безпечного цупкого картону, містять яскраві прості ілюстрації, а принцип mix & match перетворює знайомство з книжкою на захопливу гру. Кожна сторінка розрізана навпіл, і дитина може довільно поєднувати половинки сторінок, шукаючи правильні комбінації або створюючи нових кумедних істот.

Не примушуйте до читання

Щоб не прогадати з тематикою книжок, треба зважати на інтереси дитини. Тут слід бути спостережливими: дивитися, які мультики найбільше любить малюк, які ігри його захоплюють. У батьків інколи є власне уявлення про те, чим має цікавитися їхня дитина. Велика помилка — намагатися нав’язати «правильні» на вашу думку зацікавлення через книжки. Навряд чи дитина буде в захваті від читання, якщо давати їй книжки, до яких не лежить душа. Тут якраз потрібен протилежний підхід: пропонувати малечі книжки про те, чим вона горить, хай навіть це не зовсім те, чого очікують від неї батьки. Недарма улюблена письменниця багатьох поколінь Джоан Роулінг сказала: «Якщо ви не любите читати, значить, ви просто ще не знайшли потрібної книжки».

Отже, в жодному разі не треба змушувати дитину до книжки, щоб не відвернути її від читання назавжди. Але можна зробити навпаки: заборонити! І це подіє!

Зробіть читання сімейним дозвіллям

Коли в родині існує традиція читання і батьки показують власний приклад, шанси виховати дитину затятим читачем неабияк зростають. Дитина, яка росте серед книжок, сприймає читання як норму повсякденного життя, змалечку відвідує книжкові події, фестивалі, крамниці, навряд чи колись постане перед вибором «книжка чи ґаджет», адже для неї вони не конкуренти.

Коли малюк ще не вміє читати сам, важливо, щоби батьки знаходили час регулярно читати йому уголос. Дітям ніколи не буває забагато спільного дозвілля з батьками, і читання — один з найкращих способів його проводити. Малюки обожнюють, коли батьки читають виразно й емоційно. А як чудово влаштовувати рольові читання всією сім’єю! Або навіть розігрувати вистави за мотивами улюблених книжок: знаходити «акторів» можна серед дитячих іграшок або ж робити їх власноруч. 

Обговорюйте прочитане з дітьми

Дуже важливо, щоби батьки не лише читали разом з дітьми, а й обговорювали прочитане. Це і заохочує дитину до читання, і сприяє порозумінню в родині. Діалог між батьками та дітьми формує довіру в родині, показує дитині, що нею цікавляться, на її думку зважають. Після читання можна, наприклад, запитати, який персонаж сподобався дитині найбільше, який не сподобався і що, на її думку, відбудеться далі. Варто давати крихітці простір для фантазування та заохочувати її висловлювати своє бачення.

Ідеальна для сімейного читання та обговоренням — серія «Мистецтво мислити» французького філософа-практика Оскара Бреніф’є. Звісно, дитина може читати ці книжки сама, але значно ефективнішими вони будуть у взаємодії з батьками. Наразі вийшли друком перші дві книжки серії: «Хто я?» та «Що добре, а що погано?». Вони складаються з тематичних запитань, замислитися над якими пропонує філософ. До кожного запитання наведені різні варіанти відповіді, а також додаткові запитання, які допомагають осягнути тему глибше. Обговорюючи ці запитання й відповіді з дитиною, батьки можуть побудувати плідний діалог, зрозуміти свою дитину краще, допомогти їй пізнавати світ і своє місце в ньому. Саме таким і має бути якісне сімейне читання. Видавці Бреніф’є в Україні вже мають чимало відгуків від батьків, і всі дуже задоволені, що в них з’явився такий помічний інструмент у формуванні дитячої особистості.



Немає коментарів:

Дописати коментар